Puncové značky

Sme riadne registrovaní v zozname predajcov na Puncovom úrade SR. Za pôvod a pravosť nášho tovaru ručíme.

Štátne puncové značky
Puncovú značku dáva na šperk puncový úrad. Punc označuje, o aký kov ide a v akej rýdzosti. Puncová značka je teda zárukou za deklarovaný drahý kov.

slovenske_puncove_znacky_a_znamienka_820.jpg

Značky konvencie
Značka sa používa pri šperkoch dovážaných z krajín, ktorých vlastné puncové značky Slovensko uznáva. V podstate zastupuje alebo dopĺňa slovenskú puncovú značku a potvrdzuje druh a rýdzosť drahého kovu.

Ďalšie značky, ktoré nájdete na šperkoch

Rýdzostná značka
Značka udáva, koľko čistého drahého kovu je pomerne zastúpeného v zliatine, z ktorej je šperk vyrobený. Každý šperk je z nejakej zliatiny. Dokonca aj rýdze 24karátové zlato, ktoré má najväčšie zastúpenie kovu v pomere 999/1000 (999 z 1000).
Šterlingové striebro, používané na šperky najčastejšie, sa značí číslom 925, pretože zliatina obsahuje 92,5 % rýdzeho striebra a zvyšok sú ďalšie prímesy.
Výrobná a zodpovednostná značka
Značka výrobcu je unikátna. Ide o osobnú značku zlatníka alebo spoločnosti, ktorá šperky zo zlata, striebra a platiny vyrába a predáva alebo dováža. Značku prideľuje Puncový úrad, a to iba registrovaným remeselníkom a firmám.
Výrobná, či zodpovednostná značka tak dáva možnosť nájsť autora alebo zdroj výrobku z drahých kovov, ktorý tým deklaruje svoju zodpovednosť za obsiahnutý drahý kov.

ŠPERKY BEZ PUNCU
Nie všetky šperky z drahých kovov musia puncovú značku mať. Značky sa šperkom dávajú až od určitej hmotnosti a pre každý kov a každú krajinu sú tieto limity iné. V SR sa riadime Zákonom o puncovníctve a skúšaní drahých kovov (puncový zákon), 94/2013 Z.z. 
Na Slovensku nemusí mať puncovú značku zlato a platina do 0,5 g a striebro do 2 g. Také šperky puncový úrad nemusí kontrolovať a označovať puncom. Každý šperk ale musí mať rýdzostnú značku a značku výrobcu, aby ste poznali kvalitu kovu a pôvod šperku.

Pre viac info môžete navštíviť puncovyurad.sk
 

Novinky na Váš e-mail

Už nikdy nezmeškáte žiadnu zľavu alebo akciu. Ako prvý sa dozviete o novom tovare v e-shope. Pošleme Vám len to, čo Vás zaujímá - zadajte svoj e-mail.

Novinky na Váš e-mail
Už nikdy nezmeškáte žiadnu zľavu alebo akciu. Ako prvý sa dozviete o novom tovare v e-shope. Pošleme Vám iba to, čo Vás zaujíma - zadajte svoj e-mail.