Správna starostlivosť o strieborné šperky

2. 1. 2022

Účinná prevencia

Poďme rovnou k veci - čo vlastne znamená prevencia v starostlivosti o šperky?
  • Odporúčame odkladať ich pri športe a vyvarovať sa kontaktu s vlhkosťou. Chlór, vlhkosť a vysoké teploty šperkom nesvedčia. Naleptávajú povrch a šperky rýchlejšie prichádzajú o lesk a farbu. To isté platí o pote pri športe alebo inej fyzickej záťaži.
  • Tiež pozor na kontakt s chemickými látkami ako sú parfémy, krémy, chlór alebo lak na vlasy.
  • Pokiaľ šperky nenosíte každý deň a máte ich iba k slávnostným príležitostiam, určite ich ukladajte do krabičiek nebo sáčkov na šperky. Ideálne je takto šperky ukladať vždy, aj keď ich odložíte iba na krátko.
Tip: Hoci je niekedy potrebné šperky vyčistiť, vďaka kvalitnej prevencii nebudú vyžadovať čistenie príliš často. Tým šetríte šperk, Váš čas aj peniaze.

 
Ako na čistenie striebra
Aj pri najlepšej starostlivosti po určitej dobe strácajú šperky nosením svoj lesk. Nečistené striebro môže časom dôsledkom oxidácie aj sčernať.  Striebro totiž tmavne, pretože reaguje so sirovodíkom prirodzene sa vyskytujúcom vo vzduchu. Nemôžeme tomu nijak zabrániť. Ale môžeme černaniu predchádzať a spomaliť ho.
  • Na domáce čistenie postačí mäkká handrička navlhčená vo vlažnej vode s trochou jemného mydla.
  • Šperk ľahko otrite, opláchnite pod tečúcou vodou a osušte handričkou.
  • Pokiaľ sú šperky veľmi znečistené, môžete z mydla a vody pripraviť kúpeľ, do ktorej ich na 5 až 10 minút ponoríte.
Pozor na agresívne metódy. Napríklad striebro vyvariť, použiť na neho jedlú sódu, ocot, citrónovú šťavu, alebo dokonca Coca Colu. Tieto metódy síce zaberajú, ale povrch šperkov môžu narušiť.
Tip: Šperky nikdy neskúšajte drhnúť hrubým povrchom, napríklad hubkou na riad. Hlavne u zlátených šperkov môžete neopatrným čistením vrstvu zlata poškriabať a zničiť

Novinky na Váš e-mail

Už nikdy nezmeškáte žiadnu zľavu alebo akciu. Ako prvý sa dozviete o novom tovare v e-shope. Pošleme Vám len to, čo Vás zaujímá - zadajte svoj e-mail.

Novinky na Váš e-mail
Už nikdy nezmeškáte žiadnu zľavu alebo akciu. Ako prvý sa dozviete o novom tovare v e-shope. Pošleme Vám iba to, čo Vás zaujíma - zadajte svoj e-mail.