6. 1. 2022
Vodotesnosť pánskych i dámskych hodiniek sa značí v troch jednotkách – atmosférach (ATM), baroch (bar) alebo metroch (M). Všetky udávajú veľkosť tlaku vodného stĺpca, ktorý pod vodou pôsobí na hodinky. 10 metrov vodného stĺpca zodpovedá tlaku 1 baru a 1 atmosféry. Takže hodinky s hodnotou 50 ATM vydržia tlak vody v hĺbke 500 m.
Má to ale háčik! Vodotesnosť sa testuje v laboratórnych podmienkach tak, že sa hodinky ponoria do nádoby s tlakom zodpovedajúcemu príslušnej hĺbke. Nikto s nimi nepláva ani neskáče šípky. Práve pohyb pod vodou zvyšuje tlak a záťaž na hodinky a môže spôsobiť, že do nich vlhkosť prenikne.
Našim zákazníkom vždy radíme nepodceňovať údaje o vodotesnosti hodiniek. Skôr ako hodinky kúpite, overte si, či vydržia záťaž, ktorú od nich očakávate.
Vodotesnosť hodiniek
- 3 ATM / bar - vlhkotesné
- 5 ATM / bar - sprchovanie
- 10 ATM / bar - plávanie, šnorchlovanie
- 20 ATM / bar – plytké rekreačné potápanie
- 30 ATM / bar a viac – hĺbkové potápanie
Pokiaľ budete používať hodinky podľa udanej vodotesnosti na hodinkách, vyhnete sa tak problému zarosených hodiniek.
Jednoducho, pokiaľ s hodinkami chcete plávať prípadne ich používať pri niektorom z vodných športov (surfing apod.), tak sa obhliadnite po hodinkách s vodotesnosťou 10 ATM / 10 BAR.
V prípade, že sa budete chcieť potápať, je nutné voliť modely s vodotesnosťou 20 ATM / 20 BAR a vyššie.
Hodinky s nižším stupňom vodotesnosti 3 ATM / 3 BAR používať iba na bežné nosenie, nie na vodné športy.
Voda môže do vodotesných hodiniek preniknúť aj tak, že pod hladinou stlačíte tlačítka alebo otočíte korunkou. Pred vstupom do vody sa preto vždy uistite, že korunka je zatlačená a úplne zašróbovaná.
S možnými odlišnosťami a odporúčaniami od výrobcu sa môžete zoznámiť v každom návode na použitie, ktorý dostanete pri kúpe hodiniek.
Ako sa starať o vodotesné hodinky
Po plávaní v slanej alebo chlórovej vode hodinky opláchnite vodou z vodovodu a osušte ich.
Vo vlhkom prostredí hodinky priebežne pozorujte. Pokiaľ sa sklíčko zahmlí, je vnútri voda a hodinky potrebujú odborný servis. Priviesť ich môžete do ktorejkoľvek našej predajne.
Chráňte hodinky pred rýchlymi zmenami teplôt, napríklad pri saunovaní. Hodinkám vo všeobecnosti neprospieva teplá alebo horúca voda.
Hodinky sami nikdy neotvárajte. Vodotesné hodinky mávajú šróbovací zadný kryt a tesnenia, ktorých správne dotiahnutie zaistí iba skúsený hodinár.
Hodinky nie sú vodotesné (na)vždy
Vodotesné hodinky nikdy sami neotvárajte a zverte ich servis profesionálnemu hodinárovi. Vodotesnosť hodiniek by ste mali nechať skontrolovať raz ročne a vždy, keď sa hodinky otvoria kvôli výmene batérie alebo oprave. Obráťte sa na akúkoľvek našu predajňu.
Teraz už viete o vodotesnosti všetko a môžete si vybrať správne hodinky.